11 Şubat 2012 Cumartesi

Trabzonlu Fabregas; Oğuzhan Özyakup

Futbol Extra'nın Kasım sayısına Oğuzhan'ı yazmıştım. O zamanlar Milli Takım'a seçilmesi gibi bir durum söz konusu değildi. Yazı da bu ana temaya göre yazıldı ve buna göre okunmasını tavsiye ederim.

Genç takım karşılığının fazlasıyla karşılığı olan Arsenal'in geçtiğimiz günlerde oynadığı Lig Kupası maçında formasını giyen bir futbolcu diğerlerine göre bize daha yakındı. Trabzonlu bir ailenin oğlu olan Hollanda vatandaşı ve Hollanda Milli Takımı forması giyen Oğuzhan Özyakup kırmızı beyazlı forma ile çıktığı mücadelede bir de asist yaparak dikkatleri üzerine çekti.

Hollanda'nın Zaandam kentinde 1992 yılında dünyaya gelen Oğuzhan, futbolculuk kariyerine ilk adımı 10 yaşındayken ülkenin kuzeyine doğru yol alarak gerçekleştirdi. AZ Alkmaar altyapısında top tekmelemeye başlayan “Ozzie” lakaplı genç orta saha oyuncusu burada geçirdiği 6 yılda basamaklı birer birer, hızlı ancak kendinden emin çıktı.

AZ Alkmar rezerv takımında iken kendisinin hemen hemen her maçını izleyen bir isim, Oğuzhan'ı kadrosuna katmak isteyen Barcelona, İnter gibi kulüpler yerine çalıştığı takıma transfer etmek için öncelik kazanacaktı: Steve Rowley. Arsenal scout ekibinin başındaki isim olan Rowley Ozzie'ye Arsenal formasını giydirmek için sözleşme sunduğunda tarihler 2008'i gösteriyordu ve Arsenal'in transfer teklifini yıllar önce geri çeviren Karşıyaka kalecisi Malik Yaylım'ın aksine bu sefer bir Türk asıllı oyuncu Topçular'ın teklifini kabul ediyordu.

Arsenal'e geldiğinde yaşı henüz 16 olmasına rağmen AZ Alkmar kariyer öncesi olduğu gibi gurbet hayatına alışmaya başlamıştı. Zaten ailesi de gurbetçi değil miydi? Koyu Trabzonspor taraftarı bir babanın oğlu olan Oğuzhan Arsenal'le eğitim bursu da içeren 2 yıllık bir sözleşme imzalayıp U16 takım kadrosuna dahil edildi. Buradan sonrası ise Oğuzhan için adeta peri masalı gibi. 3 yıl içinde önce U16'da başlayan kariyeri daha sonra U18'de devam etti. Burada 12 maç ve 4 gollük performansı sayesinde Arsene Wenger'in dikkatini çekmeyi başardı. Zaten kendisi de Arsenal'e gelmesindeki en büyük etkenin Wenger olduğunu röportajlarında sıkça belirtiyordu.

Arsene Wenger'in böylesine yetenekli ve çalışkan bir futboluya karşı duyarsız kalmasının imkanı olmadığı su götürmez bir gerçekti ve öyle de oldu. Oğuzhan henüz 19 yaşındayken Arsenal ile 3 yıllık profesyonel sözleşmeye imza attı. Arsenal resmi sitesinde “Harika bir oyun anlayışı ve orta sahanın merkezi” diye tanımlanan Oğuzhan kendisine Roman Riquelme ve Zinedine Zidane'ı örnek alıyor olsa da aslında içten içe “yeni Fabregas” olmak istiyor. Arsenal taraftarları tarafından da Fabregas'a benzetilen genç oyuncunun kaderi de Cesc'ten farklı ilerlemiyor. İspanyol yıldız gibi o da 15 yaşında Arsenal kapısından içeriye girdi ve onunla aynı bölgede, benzer futbol stili ile görev yapıyor.

Arsenal'deki aile ortamının kanıtı niteliğinde cümleler ile neden Londra'yı seçtiğini belirten Oğuzhan'ın en iyi anlaştığı isimlerin başında Robin Van Persie geliyor. Aynı ülkenin milli takımlarına hizmet etmelerinin de bunda payı olduğu gerçeğini yadsımamak gerekiyor. Oğuzhan hemen hemen her kademesinde formasını giydiği Hollanda Milli Takımı'nda kaptanlığa kadar yükseldi, tabi ki şimdilik alt yaş gruplarında. Henüz 15 yaşındaki iken U17 takımının da formasını giyen Ozzie bununla da yetinmedi kendisinden 2 yaş büyüklere kaptanlık yaptı. Türk Milli Takımı'nı neden seçmediği konusunda ise tavrı net: “Biz, futbola yeni başlamadık ki, çocukluğumuzdan beri futbol oynuyoruz. Bizi görüpte görmemezlikten gelenler, önce kendilerini yargılasınlar.”

Milli Takım gibi hassas bir konuda bu kadar açık ve net konuşan oyuncu, Hollandalı otoriteler tarafından gelecekte Hollanda futbolunun en önemli yıldızlarından birisi olacak. Oynadığı alt yaş gruplarında kaptanlığın yanı sıra 10 numaralı formayı da giyen Oğuzhan'ın Türk Milli Takımı'nı seçmesi gibi bir niyeti ise yok; “Nasıl Türk kökenli olduğumdan onur ve şeref duyuyorsam, Hollanda Milli takımının formasını giymekten dolayı da onur ve şeref duyuyorum”.

İleriki yıllarda milli takım adına Mesut Özil gibi elimizden kaçırdığımıza çok üzüleceğimiz isimlerin başında gelecek olan Oğuzhan Özyakup, Arsenal A Takımı'na da yavaş yavaş ısınıyor. İngiltere Premier Lig gibi zorlu bir platforma 1.78 boyu ve güçlü fiziği ile gayet rahat uyum sağlayacaktır. U17 forması ile 2008 Avrupa Şampiyonasında kaptanlık pazubandı kolunda mücadele veren Oğuzhan için Almanya U19'u forması giyen Sametler, Emreler gibi çok pişman olabiliriz.

Hiç yorum yok: